• İnönü Mah. 1746/3 SK. Yıldırımlar Sanayi NO: 6 06370, Yenimahalle / ANKARA
  • info@atakanotoservis.com

Otomatik ve Manuel Şanzıman

Atakan Honda, bilimsel yaklaşımlar ve güncel teknolojileri de göz önünde bulundurarak sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktadır.  Siz de hızlı ve güvenilir olan hizmetlerimiz için bizlere ulaşabilir, hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi edinerek araçlarınızın bakımlarını yaptırabilirsiniz. Atakan Honda’nın sizlere sunduğu en kaliteli hizmetlerden bir tanesi de otomatik ve manuel şanzıman hizmetidir. Peki, şanzıman nedir? Otomatik ve manuel şanzıman nedir?

Şanzıman Nedir?

Şanzıman araç içerisinde bulunan ve oldukça önemli bir parça olarak görevini üstlenen vites kutusudur.  Şanzımanın görevi, araç içerisinde bulunarak, motordan aldığı gücü, tekerleklere iletmek olarak özetlenebilir.
Şanzıman söz konusu bu gücü direkt olarak iletemez. Şanzımanın çeşitleri: Manuel Şanzıman, Yarı Otomatik Şanzıman ve Otomatik Şanzıman şeklindedir.

Manuel Şanzıman Nedir?

Manuel şanzıman oldukça sık kullanılan bir şanzıman çeşididir. Bu şanzımana sahip bir araçta, vites kullanan kişi tarafından değiştirilir. Vites değiştirmek için ilk olarak debrijaya basılır, motor ile tekerlek arasındaki güç iletişimi kesilir. Ardından vites değiştirilir ve debriyaj bırakılır.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzıman, otomatik olarak vites değiştirilen şanzıman sistemleridir. Bu şanzımana sahip araçlarda, vites değişmesi gerektiği durumlarda vites kendiliğinden değişmektedir. Otomatik şanzıman özellikle kullanımının çok kolay olması sebebiyle, çok fazla tercih edilir.

 

Şanzıman Arızaları

Atakan Honda, şanzıman arızalarını gidermekte ve bakımlarını üstlenmektedir. Sıklıkla karşılaşılan şanzıman arızalarının genel nedenini ise vites değişiminin doğru şekilde yapılmaması olarak özetlemek mümkündür. Çünkü, vitesin tam olarak değiştirilmemesi durumu şanzımanın kısa sürede arızalanmasına sebebiyet vermektedir. Şanzıman arızaları genellikle  otomatik vites yapısında görülmektedir.

Peki, şanzımanda arıza olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

1.    Şanzıman bozuk ise vites geçmez.
2.    Sabit bir viteste takılı kalınır.
3.    Sadece belli viteslere geçer.
4.    Vites geçişleri olması gerektiği kadar kolay olmaz.

Peki, Atakan Honda şanzıman onarımını nasıl gerçekleştirir?

1.    Araç gerekli işlemlerin yapılabilmesi için kaldırılır
2.    Şanzıman sıvısı boşaltılır
3.    Elektriksel bağlantılar çıkartılır
4.    Marş civataları sökülür
5.    Tork çevirici çıkartılır
6.    Şanzıman ağzı çıkartılır
7.    Travers çıkartılır
8.    Debriyaj kapağı çıkarılır
9.    Şanzıman çıkarılır ve değişim yapılır

 

Yukarı